Kontakt z parafią

Dni powszednie:

Msza św.: godz. 700
Msza św.: godz. 1730

Ewentualne zmiany dotyczące nabożeństw podawane są w ogłoszeniach parafialnych przygotowanych przez Księdza Proboszcza.

Kancelaria Parafialna

Kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie godzinę przed mszą św. wieczorną i po mszy św.

Kancelaria parafialna czynna jest w dni powszednie
od poniedziałku do piątku przed Mszą Św. wieczorną i po Mszy Św.
W sprawach pilnych prosimy o kontakt telefoniczny:
ks. proboszcz Stanisław Guzy
tel. 16 65-14-027 lub 609-469-488

SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA

Narzeczeni pragnący zawrzeć w Kościele Katolickim Sakrament Małżeństwa powinni zgłosić się w kancelarii parafialnej trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu.

Potrzebne dokumenty:

• Metryka chrztu (ważna 6 miesięcy)
  • Metryka zgonu współmałżonka (dotyczy owdowiałych)
  • Dowód osobisty
  • Świadectwo nauki religii z ostatniej klasy szkoły średniej lub zawodowej
  • Zaświadczenie o przyjętym sakramencie bierzmowania
  • Zaświadczenie o udziale w konferencjach dla narzeczonych (kurs przedmałżeński) i rozmowach w Katolickiej Poradni Rodzinnej - trzy rozmowy
  • Zaświadczenie o wygłoszonych zapowiedziach (gdy były głoszone poza naszą parafią)
  • Zaświadczenie o odbytych spowiedziach przed ślubnych (dostarczamy bezpośrednio przed ślubem)
  • Zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (niezbędne gdy małżonkowie chcą, aby ślub kościelny pociągał za sobą skutki cywilno-prawne - tzw. ślub konkordatowy) lub akt ślubu, jeśli wcześniej zawarto związek cywilny

SAKRAMENT CHRZTU

Chrztu Świętego udzielamy w trzecią niedziele miesiąca na Mszy świętej o godzinie 1100.

W razie konieczności, w wyjątkowych sytuacjach, także w innym terminie, który trzeba uzgodnić z duszpasterzem.

Zapisy dziecka do chrztu dokonujemy w kancelarii parafialnej we czwartek przed trzecią niedzielą miesiąca

podczas katechezy chrzcielnej, przedstawiając następujące dokumenty:

• Odpis aktu urodzenia dziecka z USC
  • Metrykę ślubu kościelnego rodziców dziecka. / jeżeli ślub odbył się w innej parafii/
  • Zaświadczenie dla chrzestnych

W katechezie winni uczestniczyć rodzice dziecka i chrzestni.

Chrzestny

• Chrzestnym może być chrześcijanin, który przyjął sakrament bierzmowania, ukończył 16 lat,

przyjął Sakrament Bierzmowania i prowadzi życie zgodne z wiarą katolicką. Zaświadczenie wydaje

parafia w miejscu zamieszkania chrzestnego.

• Rodzice i chrzestni powinni w czasie chrztu dziecka przystąpić do Komunii Świętej.

POGRZEB

Rodzina powinna zadbać o to, aby chory przyjął Sakrament Namaszczenia Chorych, kiedy jest tego świadomy.

W nagłych wypadkach wzywamy kapłana zaraz. Przy załatwieniu spraw związanych z pogrzebem potrzebne są dokumenty:

Karta zgonu od lekarza potwierdzona przez Urząd Stanu Cywilnego.
Zaświadczenie o udzieleniu Sakramentu Namaszczenia Chorych i wiatyku (ostatniej Komunii Świętej), jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu (wystawia je kapelan szpitala)

Uczestnicy pogrzebu winni zachować modlitewne skupienie, starać się na pogrzebie przystąpić do Komunii Świętej.

O spowiedzi pamiętamy wcześniej, a nie w czasie pogrzebu.

Z racji ofiary składanej przez uczestników mszy św. pogrzebowej odprawiane są mszę św.

O ilości i terminie celebracji tych mszy św. informujemy w najbliższą niedziele po pogrzebie.

Liturgia dnia